Wesley College Athletics Hall of Fame

Complete List of Inductees | Nomination Form | Photos: 2013 | 2011 | 2010 | 2009

The Wesley College Athletics Hall of Fame was established in 1983 to recognize alumni, coaches and other members of the Wesley College Athletics community for outstanding contributions.  Below is a listing of the current Hall of Fame members.

Inductee Graduated Sport
Joe Able 2003 Football & Baseball
Matt Addonizio 1999, 2001 Baseball, Men's Soccer
Ronald Allen 1973 Football
Robert G. Andrus Honorary Football Coach
John Araneo 1967 Football
Lynn R. Baker, Jr. 1964 Football, Men's Cross Country, Track
William W. Bane 1967 Basketball, Baseball
Stephen K. Barnett 1967 Football
Chris Becker 1999 Baseball
Kelvin Bellamy 1985 Football
S. Nicole "Nicky" Benton 2001 Field hockey, Softball, Women's Basketball
James Binder 1993 Football
Gary Blackney 1964 Baseball, Football
Harry Blackney 1966 Football
Richard M. Bradley 1970 Football
Chuck Brenner 1969 Football & Wrestling
Angela Brown Wagner 2002 Cross Country
Jim Buggy 1998 Baseball
Garland (G.R.) Cannon 2004 Men's Soccer
Lynda Carey 2002 Field Hockey, Softball
Nate Casella 1999 Football
Laurie Catalino Laise 2004 Field Hockey
Chris Chaffinch 2001 Baseball
Brian Chiles 1971 Football
Tim Clark 2000 Men's Lacrosse
George W. Clark 1961  
Steve Colavito 1971 Football
Chasity Cole 2004 Field Hockey/Softball
Jill Coleman 1993 Basketball
William W. Collick 1972 Football
William Conaway 1964 Football
Jimmy Connolley 1995 Football, Men's Lacrosse
Stanley L. Cooper 1976 Basketball
Glenn Courtney 1975 Football & Baseball
Richard A. Cubeta 1969 Baseball, Wrestling, Football
Petie Davis 2004 Football
Don Di blasi 1967 Football
Jeanie L. Donofrio 2001 Field hockey
James Doran 1975 Football
Marshall Downes 1995 Men's Soccer
Robert J. Dutch 1969 Football, Men's Cross Country/Track
Steve Eady 1993 Basketball
John F. Eager 1989 Basketball
Kathy Edmunds 1978 Women's Basketball, Field Hockey, Softball, Women's Tennis
Mike Feeley 1973 Football/Wrestling
Andy Ferrario 2003 Golf
Jack Fisher Honorary Football Coach

Rob Frazier

1998 Football
Dickie Fulton 1968 Football
Chris Furrule 1994 Football
Jim Gardina 2002 Golf
Tom Green 1981 Basketball
Curt Hahn 1995 Football
Vandrick Hamlin 2002 Football
Robert Hannah 1950  
Jon Hardy 1994 Football
David Harris 2003 Baseball
Cliff Hatch 1999 Football
John Hensley 1994 Baseball
Trevor Holbrook 1998 Men's Lacrosse
James Horan 1996 Men's Lacrosse
Albert Horne 1970 Basketball
Kerry M. Horney 1994 Football
Derek Hunter 1971 Men's Basketball
Anthony Johnson 2006 Football
Jeremy Jordan 2012 Football
Harvey R. Kenton 1964 Men's Basketball, Football, Men's Cross Country/Track
JoAnn Outten Kenton 1993 Field hockey, Softball
Joe Kingsborough 1997 Football
Joe Kline 1998 Men's Lacrosse
Edward 'Pat' Knight Honorary Sports Information Director
Gerald W. Kobasa 1969 Football
Lucille N. Koon Honorary  
Jimmy Kostack 2004 Football/Lacrosse
Joe Krajewski 1994 Baseball, Football
Craig LaBarbera 2002 Golf
Robert C. Langrell 1966 Football
Bill Laphen 1999 Football
J. Alvin Larrimore 1956  
Matt Lindell 2003 Cross Country
Kristin Lupo 1998 Women's Soccer
Laura MacDougall Jennings 2003 Women's Lacrosse
Joe Mangano 1997, 2000 Football
Duane Manson 2011 Football
Bruce Marine 1964 Football/Baseball
Staci Maris 1999, 2002 Field hockey
John Maroney 1999 Men's Lacrosse
Thomas Marshall 1960 Football
Duane Martin 2011 Football
Megan Marvel 2001 Field Hockey, Softball
Rick McCall Honorary Golf Coach
Sean McCullin 2000 Football
Kevin McDermott 1999 Men's Lacrosse
Melissa McGarry 2000 Women's Soccer
Shawn Money 1997 Football
Coleman Morris 2001 Baseball , Basketball
Ed Muntz 1994 Men's Soccer, Men's Tennis
Allen Mushett 1967 Wrestling, Football
Rocky Myers 2005 Football
Francis A. Naselli 1994 Football
Joseph Naselli 1994 Football
Amanda Neff 2006 Field Hockey
Shana L. Purnell Nichols 2000 Field Hockey
John Palermo 1972 Football
Dallas F. Parks 1962 Baseball
Earl Passwaters 1971 Football
Trevor Perkins 1997 Football, Men's Lacrosse
James F. Persinger 1964 Football
Gary Peters 1963 Basketball, Baseball
David S. Petruncio 1969 Football
Ken Pippin 1992 Football
Stephen Pound 1966 Wrestling, Baseball
Eugene A. Raughley 1913  
Robert D. Reed 1965 Baseball, Men's Basketball, Coach
Bruce Reinert 1971 Football, Wrestling
Rick Renshaw 1993 Football
Joe Roberts 2004 Football
Dave Roccio 1976 Football
Virginia Roma 2005 Field Hockey, Basketball, Lacrosse, Cross Country
Danielle Sacchetti Caton 2004 Women's Soccer
Todd Schaefer 1995 Golf
Pat Schneider 2003 Football
Mike Schroeder 2006 Cross Country
Matthew Selitto 1967 Football
Michael Simpson 2004 Football
Richard "Dick" Smith Honorary  
Kim Smith 2002 Field Hockey, Basketball, Softball
Wendy Smith 2002 Field Hockey
Edward Hunter Smith Jr. 1969 Athletic trainer for Football, Basketball, Baseball
James A. Steene 1993 Football, Baseball
Craig Stephenson 1972 Football
Demetrius Stevenson 1998 Football
Andre Summers 2002 Football
Robert E. Sylvester 1964 Football
Jeffrey Taylor 1971 Men's Basketball
Stefany Tiberi 2005 Field Hockey, Softball
Dave Treiber 1974 Football 
Jason Visconti 2005 Football, Baseball
Brian Warren 1994 Football
James Wentworth Honorary Men's Basketball Coach
Shirley Wentworth Honorary  
James A. Werden 1969 Football, Baseball
Bobby Wheeler 1969 Baseball, Basketball
Yalonda Wilkins Adams 1995 Women's Basketball
Michelle (Vincent) Williamson 1998 Women's Basketball
Michele Yost 2004 Field Hockey, Softball
Trevor Zimmer 2006 Soccer